Założyciele New Alcatraz​

Sławek Żak - ur.13-05-1969 w Łodzi oraz Robert Jakubowski ur. 17-12-1969 w Liverpool - inicjatorzy działalności i późniejsi właściciele N.A. , pierwszego w Polsce klubu grającego nowoczesną, modną obecnie na całym świecie muzykę undergroundową ( postmodernistyczną ). Poznali się już w szkole do której 9-letni Robert zaczął uczęszczać po imigracji do Polski. Od momentu pierwszego spotkania w szkolnej ławie - stworzyli nierozłączny tandem. Los rozdzielił ich na krótko, gdy 18-letni Robert ukończywszy szkołę średnią powrócił do Anglii. Kontynuujący naukę w szkole średniej Sławek przekonał się, że w warunkach w jakich przyszło mu żyć trudno zrealizować marzenia, trudno znaleźć zajęcie, które przyniesie osobiste zadowolenie i radość. Decyzję przyśpieszyły dodatkowe problemy związane z wojskiem, którego ze względu na wrodzoną awersję do przemocy Sławek nienawidzi. I tak w pewien typowy dla angielskiej aury, deszczowy dzień spotkali się ponownie na dworcu Viktorii. Na początku - jak wspominają obydwaj nie było łatwo, a być może nawet gorzej niż w Ojczyźnie. Wrodzony upór pomógł jednak Sławkowi i Robertowi zrealizować marzenia. Poukładali sobie życie w sposób jaki im odpowiadał: pracowali i uczyli się - Sławek ukończył nawet w Londynie studia menedżerskie. W czasie wolnym od codziennych zajęć bawili się w londyńskich klubach. Szybko zetknęli się z muzyką alternatywną w stylu: acid, hardcore, ambient itp. Bywali również na wielkich londyńskich rave party. Mimo tak przychylnego dla obydwu splotu okoliczności wciąż czegoś w tym poukładanym londyńskim życiu brakowało. Stało się ono zbyt monotonne dla dwóch młodych dwudziestolatków, którzy woleli raczej poruszać się do przodu, niż po prostu osiąść na laurach. We wrześniu 1993, podczas wizyty w Polsce, Robert znalazł opuszczoną halę fabryczną w centrum Łodzi. Zauroczony niespodziewanym znaleziskiem natychmiast zatelefonował do Sławka. Decyzja była natychmiastowa - postanowili wspólnie otworzyć w tym niezwykłym miejscu pierwszy klub "rave" w Polsce.Początek

Przed przypomnieniem kilku ważnych faktów, które składają się na historię N.A. - należałoby najpierw zadać pytanie "Czym właściwie New Alcatraz było ?"

Na pewno nie było zwykłą dyskoteką, nocnym klubem czy też klubem wzorowanym na modny ówcześnie na Zachodzie styl RAVE. Przy ul.Piotrkowskiej 138/140 samoczynnie wytworzył się odmienny, odcięty od świata zewnętrznego skrawek rzeczywistości. Już w dzień otwarcia tj.w Piątek 11-02-1994 - podczas pierwszej imprezy pt."Mega Rave Party" - zarówno inicjatorzy całego przedsięwzięcia jak i wszyscy ci, którzy przekroczyli próg starej fabryki po raz pierwszy - zdali sobie sprawę z niezwykłości tego miejsca. Niezwykłość tę czuł każdy kolejny gość, który specjalnie lub zupełnie przypadkowo przychodził do New Alcatraz . Wprowadzenie w mroczny klimat starej, fabrycznej Łodzi stanowiła już sama brama i ciągnące się za nią długie podwórko, obwarowane wysokimi budynkami z czerwonej cegły, w głębi którego pulsował mocny industrialny beat. Nawet ci, którzy znajdowali się tu zupełnie przypadkiem poddawali się zniewalającemu urokowi tego miejsca, który to w krótkim czasie czynił z nich stałych bywalców. Poprzedzający "Mega Rave Party" remont dawnej hali fabrycznej zakładów przędzalnianych im.Waltera oraz przygotowania do tej pierwszej, inaugurującej działalność N.A. imprezy trwały pół roku. Końcowy efekt był niepowtarzalny - stylizowane na więzienie wnętrze klubu powstawało w zgodzie z komponowanym wnętrzu klubu, zgodnym z surową stylistyką - dwupiętrowym barem. Oświetloną feerię świetlnych efektów/m.in. multi kolor stobo 10 tys. Watt, przestrzeń przecinały promienie jednego z najnowocześniejszych laserów DATRONIK moc 5 Watt, zestrojona z muzyką płynącą z głośników JBL 5000 Watt.

 

DJ's

DJ Tornado
DJ X

DJ Life
DJ Space
DJ Dukee
DJ Martino
DJ No Name
DJ Mono
DJ Dizzy
DJ Rebus
MC Adi
MC Spirits
Mc Leo


Okres 1994 - 1996

Od pamiętnej daty 11-02-1994 przez ponad dwa lata odbywały się w starej fabryce imprezy undergroundowe, podczas których najnowsze trendy muzyki elektronicznej prezentowali najlepsi DJ-e z Polski oraz  z zagranicy - przede wszystkim Anglii, Niemiec. New Alcatraz cieszyło się ogromną popularnością, piątkowe imprezy ściągały tłumy z całej Polski - aby w starych, fabrycznych murach posłuchać muzyki, która w każdym innym miejscu brzmiała tylko w połowie tak fajnie jak tutaj.

1994

1995

1996 / ?


Zamknięcie klubu
Powołanie New Alcatraz Underground Mega Party Organization

Popularność okazała się jednak dla N.A. przysłowiową
piętą Achillesa. Na apel mieszkańców posesji przy ul.Piotrkowskiej 138/140 oraz służb porządkowych - Urząd Miasta Łodzi wydał decyzję o skróceniu czasu funkcjonowania lokalu, który miał być czynny tylko do północy. Oczywiście w tych okolicznościach dalsza działalność nie miała sensu. Przecież zazwyczaj dopiero o północy rozpoczynała się właściwa zabawa, która trwała do białego rana.Ten dwuletni cykl cieszący się ogromną popularnością w naszym kraju nowoczesnych subkulturowych stylów - zakończył się 23 lutego 1996 imprezą pożegnalną - "Good Bye Party" w ciągu jednej nocy w starych, ceglanych murach bawiło się równocześnie ponad 2 tys. osób.

Popularność "Good Bye Party" zrodziła pomysł reaktywowania N.A.- tym razem już nie jako klubu muzycznego lecz jako "NEW ALCATRAZ MEGA PARTY ORGANIZATION" - organizacji na ogólnopolską skalę. Na pierwszej, zorganizowanej przez N.A.M.P.O. imprezie, dn.13-09-1996 w Łódzkiej Hali Sportowej zgromadził się tłum liczący ponad 5 tys. osób. Była to  największa impreza tego typu w Europie Wschodniej. "WELCOME BACK PARTY" miało otworzyć serię podobnych imprez w Polsce, które w pierwotnym założeniu miały odbywać co pół roku. Powstał także projekt dotyczący możliwości przekształcenia owej serii w Łódzkie LOVE PARADE.

Klub New Alcatraz istniał tylko dwa lata ale zdążył obrosnąć w legendę i dla łódzkich raverów stał się miejscem kultowym. Do dzisiaj została nie tylko legenda, ale idea, a nawet cała organizacja